اویار سلام
نام علمی:
Cyperus rotundus L.
مشخصات گیاه شناسی:
گیاهی علفی و چند ساله از خانواده ی جگن میباشد.ساقه ی زیرزمینی آن با فلس های قهوه ای مشخص شده و در انتهای آن غده های بیضی یا کروی وجود دارد.گل آذرین آن چتر است.سنبلچه ها پر گل و بسیار فشرده اند.میوه ی آن قهوه ای رنگ است.
خواص و کاربرد:
از غده و ریشه های پیازچه دار آن در طب گیاهی استفاده میشود.
مصرف اویار سلام تشنگی را رفع کرده و برای تقویت عملکرد طحال،لوزالمعده و کبد بسیار مفید میباشد.خاصیت آرام بخش و مسکن دارد و برای سرفه و آسم مصرف آن توصیه میشود.اویار سلام ضد باکتری است و برای درمان تب از آن استفاده میشود.
این گیاه دارویی توانایی استفاده از حافظه را افزایش میدهد.برای برطرف کردن حالت تهوع،سوءهاضمه و قولنج مفید بوده و بوی بد دهان را از بین میبرد.برای بهبود زخم و تقویت بدن نیز از آن استفاده میشود.
این گیاه دارویی در کاهش عوارض بیماری صرع نیز در طب گیاهی مصرف آن توصیه شده است.ضمادی که از اویار سلام تهیه میشود برای برای رفع خارش پوست،ناراحتی های پوستی،اگزما و گال استفاده دارد.
اویار سلام برای مصرف آن برای تقویت بینایی موثر بوده و ناراحتی های چشمی را برطرف میکند.. مصرف پودر آن برای دفع انگل های روده ای و تقویت سیستم گوارشی مفید است.اگر پوست بدن را با پودر آن ماساژ دهیم برای کاهش چربی های پوست مفید میباشد.برای کاهش ناراحتی های قاعدگی و کاهش دمای بدن مفید است.
از اویار سلام برای مشکلات روده ای کودکان از آن استفاده میشود،معرق و شیرافزاست،برای کاهش نحریکات روده ای مفید بوده و برای درمان تورم سینه و عفونت های سینه در زمان شیر دادن از آن استفاده میشود.
از این گیاه دارویی برای دفع کرم از مخلوط ریشه غده ای ای اویار سلام با زنجبیل و عسل استفاده مبشود.
زیستگاه:
این گیاه دارویی در بیشتر زمین های مرطوب،باغات و مزارع به صورت علف هرز دیده میشود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *