بادر شبی ( بادام تره )

نام علمی :         Draco cephalum moldavica

 

مشخصات گیاه شناسی :

گیاهی یکساله که ارتفاع آن به ۲۵ سانتی متر می رسد و به خانواده نعنا تعلق دارد ، در متون طب گیاهی به نام های بادرشبو ، شاطرا مرزه و گاهی بادرنجبویه نام برده شده است.

 

ساقه آن برافراشته و از قسمت پایین ساقه شاخه زنی دارد ، برگ های مستطیلی ـ سرنیزه ای با قاعده ای گوه ای و حاشیه برگ دندانه ای است. کاسه گل به طول حدود ۱۰ میلی متر و کرک های کوتاه دارد و دو لوب دارد ، لوب بالایی به دندانه های سه تایی و لوب پایین دندانه هایی دوتایی دارد .

جام گل به طول ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر که به رنگهای سفید مایل به بنفش یا بنفش ـ آبی دیده می شود.

 

این گیاه در خراسان جنوبی به عنوان سبزی خوردن کاشته میشود و بادام تره نام دارد . بویی خوش و دلپذیر مانند بادرنجبویه دارد.

در غرب و شمال کشور به صورت خودرو دیده می شود ، در استان تبریز و ارومیه نیز پرورش داده می شود. عرق مشهور بادر شبی آذربایجان از این گیاه گرفته می شود.

 

خواص و کاربرد :

در ابن گیاه اسانس یا روغن فرار ، ترکیبات فنلیک ، فلاونوئید ، موسیلاژ و املاح معدنی وجود دارد.

 

خاصیت بادشکن ، معرق ، ضد اسپاسم ، ضد ویروس و ضد باکتری دارد. گیاهی آرام بخش و التیام دهنده زخم هاست. تقویت کننده قلب است ، اشتها را زیاد کرده و نفخ معده را درمان می کند. گلها معطر و از بوی خوشی برخوردار است.

خاصیت ضد تب دارد و قابض است. میزان مصرف آن ۵ تا ۱۰ گرم گیاه خشک به صورت دمنوش در یک لیوان آب جوش و دو مرتبه در روز می باشد.

 

زیستگاه :

در اغلب نقاط خراسان جنوبی چون بیرجند و طبس و نقاط روستایی به عنوان سبزی خوردن کاشته می شود.

1 پاسخ به گیاه دارویی بادر شبی ( بادام تره )
  1. خیلی مفید بود.ممنون


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *