Cotton - پنبه

پنبه

 

نام علمی :        Gossypium herbaceum L.

 

مشخصات :

پنبه به خانواده Malvaceae یا پنیرک تعلق دارد و در زبان انگلیسی Cotton Plant نام دارد. گیاهی است یک ساله که ارتفاع آن به یک متر می رسد، شکل پهن برگ پنجه ای است که به صورت متناوب روز ساقه آرایش می یابند. گلهای آن زرد رنگ بوده که با لکه هایی در ته جام مشخص می شود.

 

گل-پنبه-cotton-flower

گل-پنبه-cotton-flower

 

خواص دارویی و کاربرد :

در روغن دانه آن ماده ای به نام گوسیپول وجود دارد و سایر اندام های گیاه بتائین ، کولین ، سالیسیلیک اسید و مقداری کوئرسی میترین گزارش شده است در دانه آن گلوتامیک اسید ، هیدرات کربن ، کلسیم ، فسفر ، آهن و ویتامین های گروه B وجود دارد.

 

پوست ریشه پنبه ، برگ ، گل و دانه آن در گیاه درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. پوست ریشه آن اثر انقباضی رویه ماهیچه های رحم داردو بدین جهت موجبات تسریع تولد جنین را فراهم میکند.

سایر قسمت های گیاه ، خاصیت تب بر داشته برای معالجه مالاریا از آن بهره می گیرند. دم کرده گل ها و برگ های آن نرم کننده سینه است و بیشتر به صورت استعمال خارجی از ان استفاده می شود. در استعمال خارجی برای تحلیل ورم ها و بواسیر تجویز می شوند.

 

ضماد برگ های له شده آن با روغن برای نقرس و همراه با خرفه برای درد مفاصل و نرم کردن پوست مورد استفاده دارد. کنجاله دانه آن بعد از روغن کشی برای معالجه ی کمبود های دماغی اطفال و نوجوانان مفید است. برای ازدیاد اسپرم در مردان نیز از آن استفاده می شود. نرم کننده سینه است و نیروی جنسی را افزایش می دهد و ترشح شیر را زیاد می کند.

 

Cotton - پنبه

Cotton – پنبه

 

نحوه استفاده :

استفاده از دانه آن حتما باید بعد از روغن کشی آن صورت گیرد ، زیرا در روغن ان دانه سمی وجود دارد که باید از آن خارج شود. مقدار خوراک کنجاله دانه آن روزانه تا ۲۰ گرم می باشد . دم کرده گل و برگ از ۲۰ گرم در یک لیتر آب حاصل می شود.

 

زیستگاه :

پنبه گیاهی زراعی است و در تمام مناطق استان کاشته می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *