نام علمی :

Panicum miliaceum L.

 

مشخصات :

ارزن به خانواده گندمیان تعلق دارد ، و در طب گیاهی از هر دو نوع ارزن دانه درشت یا ارزن سفید که در طب قدیمی دخن نام دارد و ارزن دانه ریز یا ارزن رسمی که دخن ریز یا جاورس یا گاورس نام دارد استفاده می شود ، Setaria italica (L) می باشد.

ارزن گیاهی یکساله با برگ هایی سبز ، بلند و کشیده است. در ارزن سفید میوه در انتهای ساقه گل دهنده و به صورت خوشه ظاهر می شود. در گاورس خوشه ها فشرده و متراکم است گاورس یا ارزن دانه ریز در برخی نقاط از ایران کاشته می شود.

 

خواص دارویی و کاربرد :

در دانه گاورس آلکالوئید روغنی ، لیزین ، هیستیدین ، آرژی نین ، و آمیلاز وجود دارد. در ارزن دانه درشت ، فورمیک اسید ، لینولئیک اسید ، مارگاری نیک اسید ، ریسین اولئیک ، کولین ، فیتوسترول ، ویتامین های A , B و C گزارش شده است. ارزن و گاورس برای کاهش درد زایمان مورد استفاده قرار می گیرد. نانی که از آرد گاورس تهیه می شود مدر است و برای درمان اسهال از آن استفاده می شود. پماد آن برای بیرون آمدن مقعد مفید می باشد.

ارزن درشت برای معالجه سوزاک مورد استفاده دارد. و پماد آن برای کاهش درد رماتیسم مفید است.

اگر ارزن پوست گرفته شده با شیر تازه پخته شود برای نرم کردن سینه سودبخش بوده و تولید اسپرم را زیاد میکند. پماد ارزن پخته شده برای کاهش اثرات جوش و آبسه استعمال می شود. جوشانده ریشه و برگ آن برای رفع خونریزی مجاری ادراری در زن ها تجویز می شود و برای شستن تاول های پوستی مورد استفاده دارد.برای رفع عوارض ناشی از وبا نیز از آن استفاده می نمایند.

 

زیستگاه :

ارزن در اغلب مناطق روستایی خراسان جنوبی کاشته می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *